Site Loader

Magia kołyski dawna i chrześcijańska.

Z czego robiono kołyskę? Za najlepszy materiał uważane było drewno lipowe, bowiem nie każdy rodzaj drewna nadawał się na kołyskę. Trzeba wiedzieć, że kiedyś drzewa miały swojego ducha. W wielu kulturach lipę czczono jako święte drzewo, siedzibę sacrum, symbol żeńskiej siły zsyłającej płodność i pokój. Uważana za uosobienie kobiecej dobroci, łagodności i opiekuńczości.

Materiał na kołyskę – Święta lipa

W tradycji chrześcijańskiej lipa uważana była za drzewo Najświętszej Maryi Panny. Apokryf mówi, że kiedy Święta Rodzina uciekała do Egiptu przed siepaczami Heroda, Matka Boża, z Jezusem na ręku, schroniła się właśnie pod lipą. Drzewo ukryło uciekinierów w swoich konarach. Kołyski oraz trumny gwarantowały użytkownikom spokojny sen i ochronę przed złymi mocami. W starych pastorałkach także mały Jezus śpi w lipowej kolebce, kołysany przez swoją Matkę.

Kołyska tylko nie z cisu.

Drewno cisowe posądzane było o posiadanie złej magicznej energii i obcowanie z piekielnymi mocami. Kołyski w żadnym przypadku nie należało wykonywać z tego drewna, jak również z drewna powalonego przez piorun, czyli naznaczonego przez kosmiczne siły.

Odczynienie kołyski zioła i szepty.

Zanim dziecko ochrzczono, należało w szczególny sposób chronić przed różnego rodzaju złymi mocami i czarami. W tym celu wkładano do kołyski zioła, święcone w oktawę święta Bożego Ciała i w uroczystość Matki Bożej Zielnej (Wniebowzięcie Matki Bożej, 15 sierpnia). Często nad kołyską zawiązywano również czerwoną wstążeczkę, co chroniło dziecko przed urokiem. Pod kołyskę bardziej bojaźliwe matki wkładały ostre żelazne przedmioty (nóż, siekiera), które miały odstraszać demony. Spokojny i bezpieczny sen zapewnić miały dziecku umieszczane w kołysce makówki, szczególnie skuteczne były te poświęcone w sierpniowych bukietach.

 

czytaj dalej https://atomidownload.com/kolyska-i-kolysanki/ 

powrót do początku https://atomidownload.com/kolyska-magiczne-szepty/

Post Author: akte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *